Subscribe Us

custom_html_banner1

Gjashtë arsye pse duhet të pimë kafe

Kafeja është e pasur me antioksidantë dhe kafeinë si dhe riboflavinë (vitaminë B2), acid pantothenik (vitaminë B5), mangan, kalium, magnez dhe niacinë.
Pirja e kafes ka si avantazhe ashtu edhe disavantazhe, të cilat vërtetohen shkencërisht. Një nga përfitimet më të rëndësishme që ka qenë gjithmonë në vëmendje është se kafeja jep një jetë më të gjatë, transmeton lajmi.net.
Së bashku me zgjatjen e jetës tuaj, ka shumë përfitime të tjera që lidhen me konsumin e kafesë. Këtu janë disa mënyra në të cilat kafeja ju ndihmon të jetoni më gjatë dhe përfiton shëndetin tuaj.
  1. Kafe dhe jetë më e gjatë
Duke pasur parasysh që pirësit e kafesë kanë një rrezik më të ulët nga shumë sëmundje të zakonshme, vdekjeprurëse, ka kuptim që mund t’ju ndihmojë të jetoni më gjatë. Ekzistojnë vërtet disa prova të mira për ta mbështetur këtë.
Një studim i botuar në New England Journal of Medicine në 2012 shqyrtoi zakonet e 402,260 individëve midis moshës 50 dhe 71 vjeç. Në këtë studim, njerëzit që pinin kafe kishin një rrezik shumë më të ulët për të vdekur gjatë periudhës së studimit 12-13 vjeç.
Kafeja mbron trupin tuaj për shkak të vetive të fuqishme antioksiduese. Antioksidantët punojnë si luftëtarë që luftojnë dhe mbrojnë kundër radikalëve të lirë brenda trupit tuaj, shkruan Holistic Living Tips. Këto radikalë të lirë mund të dobësojnë imunitetin tuaj dhe t’ju bëjnë më të prirur ndaj sëmundjeve.
Në një studim të fundit të vitit 2015, studiuesit zbuluan se pijet e rregullta të kafesë (njerëzit që pinin më pak se pesë gota kafe në ditë) kanë një rrezik më të ulët për të vdekur herët nga një numër shkaqesh të ndryshme, përfshirë sëmundjen kardiovaskulare, diabetin e tipit 2 , sëmundjet neurologjike dhe vetëvrasjet.
  1. Mbron kundër kancerit
Antioksidantët në kafe janë arsyeja pse kafeja shoqërohet me rrezik të zvogëluar të disa llojeve të kancerit.
Ai përmban komponime biologjikisht aktive, të tilla si kafeina dhe acide fenolike, që tregojnë aktivitet të fuqishëm antioksidant që ndikojnë në metabolizmin e glukozës dhe nivelin e hormonit të seksit.
Kjo luan një rol kryesor në parandalimin e kancerit të prostatës. Një studim i vitit 2011 i botuar në Gazetën e Institutit Kombëtar të Kancerit gjeti një lidhje të fortë të kundërt midis konsumit të kafesë dhe rrezikut të kancerit vdekjeprurës të prostatës. Shoqata duket se ka lidhje me përbërësit jo-kafeinë të kafesë.
  1. E mban të shëndetshëm mëlçinë tuaj
Mëlçia është një organ tepër i rëndësishëm që ka qindra funksione të ndryshme në trup. Faza përfundimtare e dëmtimit të mëlçisë quhet Cirroza, dhe përfshin shumicën e mëlçisë duke u zëvendësuar me ind mbresë.
Pijet e kafesë kanë deri në 84% rrezik më të ulët të zhvillimit të cirrozës, me efektin më të fortë për ata që pinë 4 ose më shumë filxhanë në ditë.
Kanceri i mëlçisë është gjithashtu i zakonshëm? është shkaku i dytë kryesor i vdekjes nga kanceri në të gjithë botën. Pijet e kafesë kanë deri në 40% rrezik më të ulët të kancerit të mëlçisë.
  1. Mbron zemrën tuaj
Konsumimi i arsyeshëm i kafesë, të themi deri në 3 deri në 5 gota në ditë, shoqërohet me një shëndet më të mirë të zemrës. Kjo kryesisht për shkak të përmbajtjes së saj të kafeinës. Mund të jetë gjithashtu e lidhur me përbërës që ndodhin natyrisht në fasule, siç janë fitokimikatet që mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit, i cili është i rëndësishëm për shëndetin tuaj të zemrës.
Një studim i vitit 2009 raporton se konsumi afatgjatë i kafesë nuk shoqërohej me një rrezik të shtuar të goditjeve tek gratë. Në të kundërt, të dhënat sugjerojnë që konsumi i kafesë mund të zvogëlojë në mënyrë modeste rrezikun nga goditja.
  1. Ndihmon në parandalimin e diabeteve
Këto antioksidantë përmirësojnë ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe ulin rrezikun e diabetit tipi 2. Kafeina gjithashtu ndikon në ndjeshmërinë ndaj insulinës. Një studim i vitit 2004 i botuar në “Annals of Medicine Medicine” tregon që marrja e kafeinës nga kafeja dhe burime të tjera ishte e lidhur me një rrezik statistikisht të ulët për diabetin si te burrat ashtu edhe te gratë.
Diabeti i tipit 2 karakterizohet nga sheqerna në gjak të ngritur për shkak të rezistencës ndaj efekteve të insulinës.
  1. Njerëzit që pinë kafe janë në një rrezik shumë më të ulët depresioni
Depresioni është një problem tepër i zakonshëm. Në një studim të Harvardit nga 2011, njerëzit që pinin më shumë kafe kishin një rrezik prej 20% më të ulët për t’u depresionuar.
Në një përmbledhje të 3 studimeve, njerëzit që pinin 4 ose më shumë filxhanë kafe në ditë kishin 53% më pak të ngjarë të bënin vetëvrasje.